
Foto: Erik Thoring
Vi fryktet at hettemåkene ville droppe Mosvatnet etter fjorårets totalkollaps. Takk og pris har ikke det skjedd. I år talte Norsk institutt for naturforsking (NINA) hele 416 reir på Måkeholmen.
Det er nesten like bra som i 2024 da det var 436 reir på holmen. 2026 er beste året for hettemåkene i Rogaland siden droneovervåkingen startet i 2022. Dette året ble det registrert 1234 reir i fylket. I år var tallet 1283 reir. Kolonien i Mosvatnet er den desidert største i Rogaland med Eivindholstjørn ved Bryne på en god andre plass med 264 reir.
Dessverre har vi sparsomme data om årets hekkesuksess. Altså hvor mange unger som kom på vingene. Observasjoner gjort fra land viser at det var minst 50 flygedyktige unger på Siriskjer og minst 100 på Eivindholstjørn i midten av juni. I Mosvatnet ble det talt minst 75 unger i Mosvatnet i starten av juli. Tallet er antagelig betydelig høyere fordi observasjonen er gjort seint i hekkesesongen.
Hettemåkeprosjektet i Rogaland er et samarbeid mellom BirdLife Norge, Norsk institutt for naturforskning og Naturvernforbundet.

