
Driften av Mostun som natursenter er i stor fare.
I Stavanger kommunes budsjettforslag for neste år, som ble lagt fram fredag 24. oktober, foreslår kommunedirektøren å kutte all kommunal støtte til Mostun natursenter.
Stavanger kommune har siden 2017 gitt Naturvernforbundet i Rogaland et årlig tilskudd på 300.000 kroner til driften av Mostun natursenter. Tilskuddet har bidratt til å gi naturundervisning og utvidet åpningstid på senteret. Konsekvensene av å fjerne dette tilskuddet er store, fordi midlene har vært avgjørende for driften av natursenteret ved Mosvatnet og den virksomheten som fylkeslaget til Naturvernforbundet driver.
Dette tilskuddet har gjort det mulig å holde senteret åpent med utvidede åpningstider, tilby gratis undervisningsopplegg for skoleklasser og barnehagegrupper, og gi verdifulle naturopplevelser til innbyggere og besøkende. Mostun er et lett tilgjengelig og unikt miljøtilbud midt i hjertet av Stavanger, og benyttes av svært mange barn og unge hvert år.
Senteret er også en viktig kunnskapsarena for natur og naturvern, og har en sentral rolle i formidlingen knyttet til Besøkssenter våtmark Jæren. I tillegg ble Mosvatnet fredet i august – et tydelig signal om områdets betydning for naturmangfold og vern.
Nå håper vi at lokalpolitikerne i Stavanger vil ta ansvar for å sikre videre støtte til Naturvernforbundet og Mostun Natursenter, og dermed bevare et verdifullt tilbud for Stavanger.